Dlaczego należy postawić na solidnych dostawców paliwa gazowego?

przez | 9 sierpnia 2021
Kwestia dostaw gazu jest aktualnie coraz częściej dyskutowany, głównie ze względu na niepewną sytuację na Ukrainie. Gaz jest jednym z najwydajniejszych źródeł energii, stąd też wiele gospodarstw domowych oraz firm stosuje płynny gaz. Obecnie na polskim rynku zachodzi proces demonopolizacji rynku dystrybucji paliwa gazowego. Powodem bieżących zmian jest przede wszystkim członkostwo w UE, jak również konieczność wdrożenia zasad wolnego handlu także w tej dziedzinie gospodarki.

liczniki gazu

Autor: Peretz Partensky
Źródło: http://www.flickr.com

Nie da się jednak ukryć, że transformacja zachodzi raczej w wolnym tempie i wciąż głównym dystrybutorem gazu w Polsce jest PGNiG. Należy jednakże wiedzieć, że każdy ma prawo do zmiany dystrybutora gazu spośród przedsiębiorstw aktywnych na rynku.

Faktem jest, że na razie ceny dystrybutorów gazu nie różnią się na takim poziomie, aby klienci zmieniali umowy częściej niż dajmy na to operatorów sieci komórkowej, aczkolwiek lada moment ten stan może ulec zmianie. Wtedy warto zrobić odpowiednie rozeznanie.
Znacznie częściej z nowego prawa korzystają właściciele firm. Dzieje się tak, ponieważ klienci indywidualni obawiają się zmian. Zazwyczaj nie chcą też otrzymywać dwóch faktur.Warto wiedzieć, że jeśli podpiszemy kompleksową umowę na dostawę energii, wtedy otrzymamy jedno rozliczenie. W przypadku umowy o samą sprzedaż gazu sytuacja jest nieco odmienna. Wówczas co miesiąc otrzymamy dwie faktury, gdyż dystrybucja jest rozliczania osobno.
Większość z nas stawia na znanych dostawców gazu (takich jak: ), a tak przeważnie postrzegamy spółkę PGNiG. Warto też dodać, że oferta dla klientów indywidualnych jest mocno ograniczona, stąd też często wybieramy najprostsze rozwiązanie. Poza tym przy niewielkim zużyciu paliwa gazowego, zmiana dostawcy nie przynosi znaczących oszczędności.

palnik gazowy

Źródło: http://www.sxc.hu

Jeśli jednak wybieramy dostawcę do nowo postawionego domu, powinniśmy sprawdzić wszystkie oferty, nim zostanie doprowadzone przyłącze gazowe. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku większych firm, które z reguły zużywają większe ilości energii. W takiej sytuacji zmiana dostawcy może przynieść większe oszczędności, gdyż to właśnie o takiego klienta walczą spółki gazowe.