Czym się różni prawnik od radcy prawnego? Jakie są różnice pomiędzy jednym, jak i drugim zawodem?

przez | 25 listopada 2021
Prawnik jak również radca prawny to dwa inne zawody, świadczą w związku z tym zupełnie inne usługi. Choć ostatnimi czasy możemy dostrzec mniejsze różnice pomiędzy tymi dwoma zawodami, to jednakże one występują oraz mają znaczenie dla zwykłej osoby. Tak się właśnie zdarza, iż pojawia się jakiś problem natury prawnej oraz tak naprawdę nie wiemy, do jakiego specjalisty z tym pójść. Mamy w związku z tym do wyboru adwokata, radce prawnego albo notariusza.

sąd

Źródło: foter.com

Zawód prawnika określa ustawa prawo o adwokaturze. Tak też na jej podstawie może istnieć oraz funkcjonować samorząd adwokacki, robione są egzaminy na aplikacje, jak też prawnicy są w stanie prowadzić własną działalność gospodarczą, przykładowo %phrase – http://waliduda.pl/ -. Zgodnie z tą ustawą zawód ten polega na świadczeniu pomocy prawnej, to znaczy na dawaniu porad prawnych, wyrażaniu opinii prawnych koszulki z dowolnym nadrukiem też robieniu projektów aktów prawnych. Jeśli chodzi o radcę prawnego, to zasady pracowania w tym zawodzie reguluje również osobna ustawa. Tak jak mówi definicja zawarta w jednym z punktów wykonywanie tego zawody polega na dawaniu pomocy prawnej. Jednak istnieje spora różnica między działaniem adwokata a radcy prawnego, ponieważ ten drugi nie może pracować jako obrońca w sprawach karnych oraz karnoskarbowych. Należy także mieć świadomość, że w takiej sytuacji pomoc prawna opisywana jest jako udzielanie rad, sporządzanie opinii, robienie aktów prawnych czy występowanie przed sądem oraz urzędami. Zakres kompetencji radcy jest więc dość obszerny, nie dziwi więc, że istnieje sporo miejsc, w jakich można uzyskać niezbędną pomoc, przykładowo kancelaria radcy prawnego Warszawa.

prawo

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Trzeba powiedzieć, że z punktu widzenia ewentualnego klienta jest jedna podstawowa różnica między tymi zawodami. To znaczy więc, że tylko adwokat może być obrońcą w kwestiach karnych jak również karnoskarbowych, natomiast radca prawny wręcz przeciwnie – nie może stawać w obronie swojego klienta w takich sprawach. Inną całkiem ważną sprawą pomiędzy jednym, jak również drugim zawodem jest to, iż radca prawny może zostać przyjęty do pracy na podstawie stosunku pracy u konkretnego właściciela firmy. Prawnicy zaś mogą wykonywać swój zawód jedynie mając własną działalność gospodarczą albo jako wspólnik spółki. Należy wiedzieć o tym, kiedy potrzeba nam właściwej pomocy albo wybieramy kancelaria prawna Warszawa.