Czy wysłużony komputer jest już na pewno do wyrzucenia? Okazuje się, że nie. Potrzeba nieznacznych ulepszeń, żeby uzyskał nową jakość

przez | 8 października 2021
Inwestując parę złotych, możecie tchnąć w waszego starego peceta nowe życie – starczy zamontować odpowiednie podzespoły.

Jeśli nie chcecie zmieniać przeznaczenia wiekowego komputera, tylko ciągle korzystać z niego jako z głównej maszyny, warto wykonać zorganizowany upgrade sprzętu. Mamy odpowiednie rozwiązania dla każdego typu sprzętu.

Jak możemy poprawić komputer biurowy? Prosty komputer biurowy powinien spełniać jedynie najprostsze wymagania, gdyż nie służy do innych rzeczy oprócz pisania, obsługi poczty i wyszukiwania w sieci. Z reguły wystarczy montować w nim więcej pamięci operacyjnej – od dwóch do czterech gigabajtów. Jeżeli kłopotem jest prędkość uruchamiania programów, to gigantyczne przyspieszenie zagwarantuje montaż mniejszego SSD w rozmiarze 32 GB.

strona wyświetlona na laptopie

Autor: Adam Lehman
Źródło: http://www.flickr.com

Trochę inna dziedzina to komputer multimedialny. Wymagania wobec komputera do oglądania filmów i fotografii są trochę wyższe niż wobec zwykłego komputera. Również tutaj doskonałym rozwiązaniem będzie 4 GB pamięci operacyjnej. SSD natomiast musi zagwarantować dosyć miejsca na aplikacje multimedialne, lecz 64 GB to większa liczba niż dosyć, ponieważ do zapisywania muzyki i filmów starczy klasyczny dysk twardy. Jesteśmy w stanie też zakupić niedrogą kartę graficzną średnie klasy, bo coraz więcej programów stosuje GPU do akceleracji sprzętowej, odciążając w ten sposób procesor główny (CPU).

Na pewno inna sprawa to komputer dla gracza. Komputer dla gracza wymaga mocy, mocy i jeszcze raz mocy. Niezbędna będzie właściwa nowa płyta główna i nowa karta graficzna. Na pewno, żeby nie spowalniać peceta przyda się jeszcze napęd SSD (choćby 64 GB). Pamiętaj więc, iż czasami taki komputer się jeszcze przydaje. Jeżeli takiego rodzaju poszukujesz to sprawdź komputery używane Wrocław.

Komputer marki Apple

Autor: Johan Larsson
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli zaś już Twój sprzęt do niczego się nie przydaje to jesteś w stanie z niego przykładowo zrobić wentylator. Jak? Aby poczuć delikatną świeżość w bardzo gorące dni, wcale nie musicie kupować klimatyzatora. Parę ruchów wystarczy, aby ze starego wentylatora CPU zrobić stołowy wentylator. Oto co powinniśmy zrobić: odetnijcie koniec kabla USB i uwolnijcie czarny oraz czerwony kabel (zobacz dławnice emc) z izolacji. Te same kroki powtórzcie w sytuacji wentylatora. W dzisiejszych czasach musicie jedynie połączyć ze sobą przewody i dobrze je zaizolować. Ważna uwaga: nie każdy wentylator będzie działał po złączeniu do gniazda USB komputera – tu może pomóc jedynie metoda prób i błędów.