Czy się opłaca budować działalność w oparciu o cywilną spółkę?

przez | 3 września 2021
Założenie swojej firmy jest snem niemal każdego rodaka. Wielu o tym śni, bo swoja działalność jest ciekawą alternatywą dla pracy na etacie. Nie trzeba się o tym przekonywać, że zarabianie w korporacji nie należy do najprostszych. Nie każdy ma predyspozycje do tego typu pracy. Na szczęście obecnie istnieją inne możliwości zarabiania pieniędzy.

Do tej grupy należy chociażby prowadzenia własnej działalności w formie wybranej spółki prawnej. Czy więc jest opłacalnym działać w ramach spółki cywilnej?
Spółka cywilna jest jedną z najpopularniejszych w Polsce form organizowania swojej firmy. Nie tylko jest to dość prosty sposób, a także stosunkowo niedrogi. Jednak w porównaniu do różnych form spółek. Najcenniejszą jej zaletą dla wielu przyszłych przedsiębiorców jest to, że nie trzeba do jej założenia wielu formalności. Ta forma spółkowania nie stanowi samodzielnego podmiotu prawa, ale jest tylko umową cywilnoprawną. To ją wyróżnia na tle innych spółek, że nie posiada osobowości prawnej, a co za tym idzie, nie ma również swojego mienia.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

Tutaj właśnie wspólnicy biorą na siebie wszystkie zobowiązania. Za sprawą rozwoju Internetu zakładanie spółki cywilnej stało się szybsze i prostsze. Nie trzeba wychodzić z domu, aby tego dokonać. Zakładanie działalności gospodarczej przez Internet jest dobrą możliwością dla tych wszystkich, którzy cenią swój czas.
Początkowym krokiem jest zawiązanie umowy w formie pisemnej. Na szczęście nie musi być ona zawarta w ramach notarialnego aktu, co znacznie obniża koszty jej zawarcia.

Następnym krokiem jest pójście do Urzędu Miasta celem zdobycia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Gdy ma się już taki wpis, to trzeba wyłącznie zrobić zmiany w zapisie, czyli jest wymagane podanie adresu spółki i jej nazwy. Potem należy złożyć wniosek (zobacz wniosek o urlop wypoczynkowy 2019) RG-1 o nadanie numeru REGON. Trzeba go złożyć w jednostce Urzędu Statystycznego, która jest na terenie województwa. Od niedawna nadanie tego numeru jest bezpłatne. Następne czynności to uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, wybór formy oraz trybu opodatkowania podatkiem dochodowym oraz złożenie wniosku VAT-R i uiszczenie stosownej opłaty w wysokości stu siedemdziesięciu złotych.