Czy rzeczywiście trzeba obawiać się windykacji?

przez | 26 lipca 2021
Pojęcia takie jak na przykład komornik czy egzekucja należności zazwyczaj budzą zaniepokojenie. Kojarzy się nam to z zagrożeniem i strasznym procederem, od którego trudno uciec.

telefon

Autor: Da Sal
Źródło: http://www.flickr.com

firma

Autor: HazteOir.org
Źródło: http://www.flickr.com
Czy w rzeczywistości zawsze tak to wygląda?
Telefony

Autor: Maurizio Pesce
Źródło: http://www.flickr.com
Czym jest windykacja
Zazwyczaj wszystkie nieporozumienia biorą się z faktu, że większość z nas przekręca pojęcia. Wydaje nam się, że windykacja i egzekucja przez komornika to te same pojęcia. Zgadza się, ich cel jest podobny, jednakże prawa i procesy, jakie towarzyszą obu zdarzeniom są całkiem odmienne. Windykowanie zaległości przeprowadza się przede wszystkim przez Mediacje między dłużnikiem a firmą udzielającą kredytu. Założenie jest takie, by usiłowania odzyskania należności opierały się na dialogu i porozumieniu – pracy (zobacz zaświadczenie o zarobkach) windykacyjna. Nie dochodzi, jak dzieje się to w przypadku egzekucji przez komornika, do zajęcia dóbr materialnych. osoby lub instytucje które chcą uzyskać swoje pieniądze, korzystają zazwyczaj z usług instytucji windykacyjnych, powierzając specjaliście wszystkie zadania związane z procedurą jaką jest odzyskiwanie długów.
Jak zweryfikować czy jesteśmy dłużnikami?
Niemało osób, które wpadły w problemy finansowe lub zwyczajnie posiadają zobowiązania, niepokoi się, że przypadkowa osoba będzie mogła się o tym dowiedzieć. Obawa wynika przede wszystkim z tego, że zewsząd atakuje nas hasło lista dłużników. Myślimy sobie, że jest spis, gdzie przy konkretnym nazwisku stoi dokładna wartość i nasza sąsiadka bez problemu sprawdzi w jakiej wysokości mamy długi.

Całe szczęście nie jest to tak proste i wszelkie próby wyszukania takich informacji w sieci poprzez wpisanie danych osobistych kończą się niepowodzeniem. Aby zweryfikować rejestr naszych długów nieuniknione jest pobranie specjalnego raportu.