Czy programy lojalnościowe są skuteczne?

przez | 6 sierpnia 2021
Kierując własnym przedsiębiorstwem opartym na zawieraniu i podtrzymywaniu stosunków z klientem, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że taka forma działalności jest, jak statek. Jeden nie właściwy kurs i łódź może pójść na dno. Każdy ekspert ds. marketingu przyzna rację, że pozycja na rynku jest zależna od utrzymania pozytywnych relacji z konsumentem i troszczenia się o jego potrzeby.

pieniądze

Jednak to tylko teoria, w praktyce wygląda to niestety inaczej i większość działalności nie może sobie poradzić z utrzymaniem stabilnej pozycji na rynku, ze względu na problem przytrzymania w firmie stałych konsumentów i pozyskania nowych. Istnieje wiele gałęzi w marketingu, które zajmują się zasadami prowadzenia działalności, która sprzedaje różnego typu usługi. Jedną z nich jest marketing relacji. To bardzo modna dziedzina, jednak bardzo źle rozumiana i źle stosowana. Duża liczba menadżerów zamiast utrzymywać i troszczyć się o stosunki ze obecnymi klientami, wychodząc w kierunku ich zwiększonych oczekiwań, skupiają się na pozyskiwaniu nowych, skutkiem tego jest spadek obrotów i kryzys marki. Aby tego uniknąć trzeba wdrażać kilka zasad, by marketing relacji posiadał sens.

wsparcie sprzedaży

Przede wszystkim firma musi zadbać o relacje z klientem, pracownicy powinni zadbać o taką atmosferę na spotkaniu, by klient wiedział, że jest doceniony i wiedział, że jego potrzeby są są na pierwszym planie. Istotna jest także komunikacja, która powinna przebiegać dwustronnie. Każdy klient tajemniczy klient ankieta powinien być informowany o najnowszych produktach, atrakcyjnych ofertach. Znakomicie spisują się tu programy lojalnościowe, które pozwalają zadowolić klienta. Również sama firma powinna zbierać wszystkie informacje na temat wysokości pozytywnych i negatywnych odczuć klienta. Prawidłowe rozumienie definicji marketingu relacji uchroni przed niepożądanymi skutkami, które będą wywołane kryzysem marki. Na rynku jest dostępna fachowa literatura, która pozwoli zgłębić problem i wprowadzić go w struktury firmy.

Kolejną kołem ratunkowym dla menadżerów jest wsparcie sprzedaży. To bardzo popularna forma usług. Działa na zasadzie komórki zewnętrznej, jako dodatkowe wsparcie konkretnej branży. Wiele firm realizuje usługi tego typu. Umawia spotkania z przedstawicielami dla zleceniodawcy. Kreuje i koordynuje grafiki dla kadry. Wspiera sprzedaż produktów i usług. Wsparcie sprzedaży świetnie się sprawdza wśród przedsiębiorstw, które nie dają sobie rady i prawidłowym funkcjonowaniu działów sprzedaży.

Źródło: Bonus Club