Czy praca zdalna ma same plusy? Okazuje się, że niekoniecznie. Sprawdź o jakiego typu wadach trzeba wspomnieć

przez | 10 lipca 2021
Mogłoby się wydawać, iż pracowanie zdalne, z naszego mieszkania a do tego na swoich warunkach to idealne rozwiązanie dla każdego dorosłego człowieka, który jak wiele osób musi zarabiać na swoje utrzymanie. Sporo z nas na pewno marzy o tym i mniej lub bardziej aktywnie do tego dąży. Przecież opcja ta zdaje się być niezwykle wygodną. Najczęściej zarabiają tak na życie graficy, copywriterzy czy praca informatyk.

Informatyk

Autor: Mario Behling
Źródło: http://www.flickr.com
Okazuje się jednak, że taki tryb pracy posiada także swoje wady. Praca w domu wymaga od nas mnóstwo samodyscypliny. Nie będzie tu szefa, który powie co oraz kiedy należy zrobić (więcej ofert). Nie będzie również osoby, która weźmie odpowiedzialność, jak i często też takiej, która natychmiast pomoże, kiedy wystąpią problemy. Będziemy tak naprawdę skazani na samowystarczalność. firma (zobacz jak otworzyc firme) w biurze nie generuje takich problemów. W biurze łatwo znaleźć kogoś, kto w razie trudności wyciągnie pomocną dłoń (mowa rzecz jasna o „zdrowych” zakładach pracy, bez atmosfery mobbingu i zbędnej rywalizacji).

O taką samodyscyplinę czasem rzeczywiście ciężko. W deszczowe, jesienne dni dużo ciężej będzie wstać wcześnie z łóżka oraz wziąć się do pracy, jeżeli nie będzie za bardzo przymusu. Może być także trudno oprzeć się ładnej pogodzie czy mnóstwie innych okoliczności, które korcić będą do odłożenia pracy na potem. W domu po prostu o wiele trudniej o skupienie, szczególnie, kiedy nie mieszkamy sami. Z małymi dziećmi może być to nawet niemożliwe. firma (zobacz rzeczoznawca majątkowy) w domu może również prowadzić do alienacji. Czy tego chcemy, czy nie, zakłady pracy są miejscami, w których dorośli ludzie mają najwięcej relacji z innymi ludźmi. Jeżeli nie będziemy mieć tych okazji, prędko możemy zacząć skarżyć się na osamotnienie. Przy braku podpory ze strony innych oraz wspólnych celów zawodowych grozi nam również szybsza utrata motywacji oraz wypalenie.

Istnieje pewien trend pośród freelancerów, polegający na wspólnym wynajmowaniu pomieszczeń biurowych wraz z innymi przedstawicielami wolnych zawodów. Tak jest w wielu miejscach w Polsce, dajmy na to praca Radom (zobacz nowe oferty pracy). Jak więc widać, nawet sposród osób pracujących niezależnie jest potrzeba posiadania zawodowych relacji z innymi ludźmi.

Czy praca w domu jest rozwiązaniem dla każdego?
Z pewnością nie. Każdy z nas ma inny charakter a do tego inaczej będzie potrafił dopasować się takiego stylu życia. Może być też tak, że po jakimś czasie zatęskni się za biurem i z chęcią wrócimy na etat. Być może zaczniemy szukać nowej pracy, sprawdzać oferty pracy Żyrardów (zbiór ofert pracy). Takie przypadki występują dość często. Trzeba jednak spróbować, gdyż wbrew temu co można by wywnioskować z tego tekstu, zdalny sposób pracy ma też sporo zalet.