Czy dobrze jest łączyć etat z pracą we własnej firmie?

przez | 26 lipca 2021
Zarabiając na podstawie umowy o pracę czujemy się pewnie, gdyż chroni nas prawo pracy. Posiadamy pewne uprawnienia pracownicze, tj. na przykład płatny urlop, chlebodawca płaci za nas składki ZUS i chorobowe, nie mamy powodu zatem się tym troskać. Co więcej, nawet nie trzeba na własną rękę rozliczać podatków jeśli nie chcemy korzystać z ulg podatkowych. Podobne wyjście najlepsze jest dla tych osób które nie chcą prowadzić czy nie mają projektu na własny interes.

Jeśli jednak masz pomysł na swój biznes, lecz boisz się ryzyka, świetnym przedsięwzięciem będzie umowa (zobacz podatek od umowy zlecenia 2020) o pracę i działalność gospodarcza. Takie połączenie sprawia, że możemy zyskać jeśli idzie o składki ZUS, ponieważ jesteśmy już pracownikiem na umowę o pracę i jednocześnie posiadaczem firmy. Występuje zbieżność płatności składek ZUS, stąd mamy możność płacenia dużo niższej składki firmowego ZUS-u (z zastrzeżeniem jednakże iż na mocy umowy o pracę nasz przychód jest równy co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu). Jest to moim zdaniem niezłe wyjście dla tych biznesmenów którzy dopiero zaczynają aktywność lub ich przedsiębiorstwo z założenia ma zostać kolejnym źródłem dochodu. Dla przykładu pracuję jako księgowy w jakimś zakładzie lecz mym hobby jest wyrabianie biżuterii.

podatki wzrosty zarobki

Autor: Simon Cunningham
Źródło: http://www.flickr.com

Pragnę w sposób legalny zarabiać na moim hobby zatem zestawiam umowę o pracę i działalność gospodarczą. Będzie to wtedy idealne rozwiązanie. Gdy już nasz biznes nabierze rozpędu, najprawdopodobniej będziemy pożądali rozwinąć naszą działalność, co może nastręczać rozbudowy albo unowocześnienia już posiadanych sprzętów. Warto postarać się wówczas by zwiększenie wartości środka trwałego w danym roku podatkowym nie przekroczyło 3500 złotych. W ten sposób będziemy mogli zaliczyć owe koszty do „kosztów uzyskania przychodu”, co może być bardzo korzystne, a jednocześnie usprawnimy swoją pracę.

Zwiększenie wartości środka trwałego to przykładowo zakup przez grafika komputerowego większego dysku do komputera na którym realizuje on swą pracę bądź zakup wydajniejszego oprogramowania do tego komputera, względnie innego niezbędnego sprzętu. Kiedy już uznamy iż nasza firma jest stabilna, można zrezygnować z pracy (zobacz anestezjolog) na etacie. Musimy jednak wówczas wykorzystać zaległy urlop u byłego pracodawcy.