Czemu osoby pracujące w biurach w niedużych firmach muszą mieć bardzo szeroką wiedzę z różnych dziedzin

przez | 26 lipca 2021
W większych firmach jest wyraźny podział pomiędzy biurowych i księgowych pracowników. Każda z takich osób ma ściśle wyznaczony zakres kompetencji i obowiązków, i jeśli jakaś sprawa będzie wychodzić poza nie, to będzie przekazywana innemu pracownikowi. Niekiedy taki łańcuszek odpowiedzialnych za daną sprawę osób może wynosić nawet kilka, a konsekwencją tego może być wykonywanie prościutkich nawet rzeczy przez długi okres czasu. Całkowicie odmiennie sytuacja wygląda w niedużych firmach, zatrudniających kilka czy kilkanaście osób.

podatek

Autor: Wilson Hui
Źródło: http://www.flickr.com
Z czego duża część to są handlowcy czy magazynierzy, a biurowymi sprawami zajmuje się jedynie jedna osoba. Jednak w praktyce zakres prac do wykonania takiego pracownika będzie dużo szerszy, niż tylko zajmowanie się listami i odbieranie telefonów. Oprócz typowo biurowych spraw osoby na takim stanowisku powinny być dobrze rozeznane w obowiązujących przepisach kadrowych i księgowych, dobrze żeby też wiedziały jak przygotować wezwanie do zapłaty, jak napisać pozew do sądu czy wyliczyć odsetki od nieterminowych wpłat – .

Wynika to z tego, że nieduże firmy zwyczajnie nie mają możliwości zatrudnienia kilku osobnych osób do obsługi biura i prowadzenia księgowości. Księgowe sprawy najczęściej wykonuje biuro rachunkowe, któremu należy przekazać wystawione faktury sprzedaży, faktury zakupowe i wszystkie pozostałe rzeczy które mają wpływ na podatki. Lecz niekiedy pracownik

finanse

firmy i tak będzie się musiał orientować w sprawach księgowych, znać kalkulator (zobacz koszty pracodawcy kalkulator) podatkowy i umieć obliczać pewne rzeczy – sprawdź kalkulator podatkowy. Przykładem takich obowiązków może być ściąganie zobowiązań od klientów.

W takiej sytuacji należy przygotować dłużnikom wezwania do zapłaty, na których zostaną dokładnie policzone odsetki podatkowe, przesłać je i następnie monitorować ściąganie tych wierzytelności – . Bardzo potrzebna jest również szersza w tematach kadrowych. Często pracujący na samodzielnych stanowiskach pracownicy biurowi muszą zarządzać wszystkimi zwolnieniami chorobowymi i wnioskami urlopowymi, tak więc też powinni mieć orientację w tej tematyce.