Co warto wiedzieć o filmowaniu z powietrza i czemu?

przez | 10 lipca 2021
Ileż to razy zachwycaliśmy się w trakcie oglądania filmu z ujęciami z powietrza. Widoki na całe horyzonty ciągnących się armii lub trudnych do okiełznania przestrzeni krajobrazowych zapamiętujemy szczególnie. Filmowanie powietrznych przestrzeni bywa filmową gratką, ale poza kinem także inni korzystają z tego rozwiązania – powietrzne ujęcia to też kąsek dla branży reklamowej, turystycznej i lotniczej.

Powstają następne filmy promujące miasta, w których korzysta się z usług firm proponujących filmowanie z powietrza na przykład ta. Drony, czyli bezzałogowe platformy wynoszące mają wmontowane kamery cyfrowe do ujmowania momentów z powietrza. Koszt usług „powietrzno-filmowych” zależy przede wszystkim od kamery lub (link) aparatu (gabarytów lustrzanki), uwarunkowań urbanistycznych, rodzaju ujęć (dynamiczne – bez ruchu). Swoje znaczenie ma też czas spędzony na kręceniu filmu, a także kwestia dojazdu sprzętu na miejsce kręcenia.Najważniejszym czynnikiem, bez którego nie ma sensu rozpoczynać kadrowania, jest zapewnienie legalności i bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej – jeśli ta jest uznawana za niebezpieczną, bez odpowiednich kontroli i pozwoleń, nie może zostać miejscem kadrowania pod film czy spot reklamowy. Stąd też robienie sesji nad zgromadzeniem ludzi lub (moja strona) rozbudowaną siatką radiowo-telewizyjną także uniemożliwia pracę podniebnym reżyserom.

Dron z kamerą

Autor: Peter Linehan
Źródło: http://www.flickr.com

Na niesprzyjające warunki pogodowe nie mamy wpływu, ale również one uniemożliwiają rozpoczęcie sesji. Warto fotografować w godzinach przedpołudniowych i – rzecz jasna – nie „pod słońce”, chyba że białej smugi oczekuje twórca. Platforma osiąga prędkość samochodów – oscyluje w przedziale 40-100 km/h, w zależności od dynamiczności kadru i efektów szybkościowych.

Działalność przedsiębiorstw oferujących filmowanie z powietrza opiera się na klasycznym wystawianiu faktur i umów zlecenia lub o dzieło. Kadrowanie z przestworzy powietrznych jest cenne, wiele też wymaga też od samego właściciela. Dla rozpoczęcia działalności reżyserowania w przestworzach firmy muszą uzyskać licencję Urzędu Lotnictwa Cywilnego mieszczącego się w Warszawie.
Z niesamowitych ujęć korzysta mnóstwo podmiotów turystycznych i reklamowych. Niezmierzalne i rozłożyste horyzonty wiszą na przydrożnych billboardach, w elementach usług deweloperskich, czy biurach podróży.