Co warto poczytać o logistyce

przez | 26 lipca 2021
droga

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu
Dziś w sieci możemy znaleźć wszystko. Z łatwością znajdziemy wiadomości na wszystkie tematy, fachowców każdego typu, adresy, społeczności, serwisy powiązane z każdą branżą. Każda firma ma swoją stronę, a jeśli nie, to choćby wizytówkę w Internecie.

Każde wydarzenie promowane jest przy pomocy różnego rodzaju marketingowych narzędzi internetowych. Nic zatem dziwnego, że i logistyka (zweryfikuj u źródła) ma w sieci własne miejsce. I to więcej niż jedno. Tak naprawdę w każdym przedsiębiorstwie którego działalność połączone jest z trzymaniem w magazynie czegokolwiek, z obrotem materiałów itp. świetny dział logistyków jest konieczny. Zwłaszcza, gdy mamy działalność mocno rozwiniętą – wtedy o nieład w dokumentach i na magazynowych półkach niezwykle łatwo.

Magazynowanie tylko pozornie jest łatwe. No bo co może być trudnego w ułożeniu różnego rodzaju przedmiotów na regałach i wpisaniu ich do systemu. Okazuje się, że może być to o wiele bardziej skomplikowane niż się wydaje. Porządne ewidencjonowanie składowanych rzeczy, aktualizowanie stanu w magazynie na bieżąco, wiadomości o tym co z magazynu wydano i kiedy, a także komu i w jakim celu, co przyjęto, w jakiej ilości – informacji jest niezwykle dużo. Zaprojektowanie, albo nawet kupno gotowego programu do zarządzania magazynem wymaga sporej wiedzy w tej kwestii.

Ogromną wiedzą związaną z logistyką muszą dysponować także wszelkiego typu przewoźnicy współpracujący z kontrahentami z różnych branży. Dla nich szczególnie ważne jest planowanie, żeby nie robić pustych kursów, które są tylko stratą pieniędzy. Transport to dział, który również wymaga właściwego planowania. W idealnie zarządzanej firmie transportowej żaden samochód (prawo jazdy) nie stoi na parkingu i żaden nie przemieszcza się pusty.

Spedycja planowana jest tak, by po dowiezieniu ładunku w jedno miejsce niedaleko znajdował się kolejny klient, tak, by auto było ładowane i nie jechało do bazy bez ładunku. W szczególności jest to ważne, kiedy jest to transport międzynarodowy, lub nawet międzymiastowy w Polsce. W przedsiębiorstwie transportowym samochód, który jedzie bez ładunku po prostu przynosi straty. Warto więc powiększać swoją wiedzę i inwestować w sprawdzone systemy zarządzające, a najprościej wyszukać je przez Internet.