Co oznacza skrót ISO i które normy ISO zdołamy współcześnie wyszczególnić?

przez | 10 lipca 2021
ISO znaczy Międzynarodową Organizację Normalizacyjną, zaś jej miano wywodzi się z angielskiego wyrażenia International Organization for Standardization. Głównym celem tej organizacji jest łączenie krajowych organizacji normalizacyjnych, warto także napomknąć, że ISO jest organizacją pozarządową. Intrygującą informacją zapewne jest to, że określenie ISO nie jest skrótem – jest to urzędowa nazwa, jaka pozostała z zapałem potwierdzona podczas konferencji założycielskiej, albowiem jest ona bezproblemowa do wymówienia a także łatwa do zapamiętania.

Iso 9001

Autor: Biblioteca de la Universidad de Zaragoza
Źródło: http://www.flickr.com
Organizacja ISO została założona w Londynie w 1946 roku w trakcie jednej konferencji. Na konferencji tej zgrupowały się dwie rozliczne organizacje, pierwszą z nich była Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych natomiast drugą Komitet Koordynacyjny Narodów Zjednoczonych do spraw Standardów. W konferencji tej wzięło udział multum przedstawicieli różnych państw i miała ona dość wybuchowy, jednakże bezsprzecznie niezmiernie fascynujący przebieg. Swoją oficjalną aktywność ISO zapoczątkowało 23 lutego 1947 roku.

Obecnie możemy wymienić bardzo wiele różnorodnych norm ISO. ISO (ważna strona) ustanawia dzisiaj normy w każdej dziedzinie życia, wskutek tego zdołamy wymienić ich faktycznie niezmiernie dużo. Pośród wielu rozmaitych norm możemy między innymi wypunktować normę Iso 50001 (sprawdź) albo też iso 27001, która jest normą dotyczącą bezpieczeństwa informacji (czytaj więcej). Na dodatek aktualnie wyróżnia się też normę ISO 9407, jaka odpowiada za rozmiar obuwia, a także normę ISO – odwiedź stronę – 9000, jaka należy do rodziny norm od kierowania jakością.

Normy HACCP

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com
Wśród norm odnajdziemy również normę ISO 14001, jaka jest odpowiedzialna za zarządzanie środowiskiem, normę ISO 8601, jaka dotyczy zapisu daty oraz czasu czy również normę ISO 5800, która dotyczy ścisłości filmów fotograficznych. Jak więc widać, norm tych jest naprawdę niezwykle wiele i naprawdę dotyczą one praktycznie każdych dziedzin naszego aktualnego życia.