Co można zrobić z górą gruzu, jaka została po zburzeniu starego domu?

przez | 12 września 2021
Ludzie żyjący w miastach borykają czasem z kłopotem, który trafia na tych którzy pragną wyburzyć stary dom.
Najczęściej jest to problem osób żyjących w domach prywatnych. O czym mowa?

Omawianym zjawiskiem jest wywóz gruzu. Niestety w naszym kraju usuwanie materiałów powstałych wskutek niszczenia budynku z betonu jest objęte konkretnymi określonymi w ustawie prawami.

kontenery

Źródło: http://sxc.hu/

Toteż nie możemy wyrzucać gruzu na śmietnik, chyba że pochodzi on z remontu mieszkania. Zachowanie takie jest karane.
Co więcej nie każdy jest zobowiązany taki gruz wywozić. Niestety, lecz trzeba zamówić kogoś, kto posiada właściwe pozwolenia.
Stąd powstało na rynku polskim mnóstwo firm oferujących wynajem kontenerów (jak ), do jakich możemy wyrzucać wszystkie odpadki nie będące pochodzenia organicznego.

Kliknij śmiało ten odnośnik – opublikowane tu uwagi z witryny zapewne okażą się dla Ciebie interesujące – odnoszą się podobnej tematyki.

Potrzeba takowego działania wynika stąd, iż tzw. opłata śmieciowa, jaką uiszczają ludzie, zwykle nie dotyczy wywozu oraz utylizowania gruzu i tego rodzaju odpadów budowlanych. Wbrew logice gruz nie jest wyłącznie zbędnym odpadem pozostającym po zburzeniu budowli. Na rynku jest całkiem sporo firm, które parają obróbką gruzu budowlanego albo asfaltowego. Przy wyburzaniu budowli działają specjalistyczne kruszarki, które oczyszczają beton z metalowych elementów i rozdrabniają większe fragmenty na drobniejsze kruszywo. W taki oto sposób uzyskany materiał można jeszcze raz wykorzystać, przykładowo: do budowy nawierzchni drogowej, fundamentów, mostów. Decydując się na takie rozwiązanie możemy zaoszczędzić na kosztach wywózki gruzu. Trzeba wpier sprawdzić, czy wynajęta firma ma dokumenty zezwalające na zabieranie gruzu budowlanego i jego obróbkę. Jeśli jednak pragniesz dla siebie gruz z wyburzania budowli, posiadasz prawo zużyć go do niektórych rzeczy.

kontenery

Źródło: sxc.hu

Kruszywa nie wolno składować na swojej działce, ale można je wykorzystać w innych celach.

Czyżby nasz tekst przypadł Ci do gustu? Wejdź w takim razie na naszą świeżą witrynę – tam można zobaczyć tu (www.polmedico.pl/) kolejne świetne wpisy.

Pokruszony gruz przyda się do konstrukcji pagórków, umacniania ścieżek
i podjazdów – drobiny betonu nie zsuwają się tak jak rozmoknięta ziemia. Gruz możemy również wykorzystać przy tworzeniu ogródka – przy słabo przepuszczalnej ziemi pokruszony beton zapewni korzystniejszy drenaż. Jeśli masz podobny problem, a nie wiedziałeś dotychczas o takich firmach oferujących wywóz gruzu, zadzwoń do jednej – przeczytaj dodatkowe informacje. Profesjonalna firma nie dość, że samodzielnie zajmie się pozbieraniem gruzu, to często pomoże przy burzeniu starej budowli.