Chciałbyś zdobyć ochronę na swój znak towarowy? Sprawdź, w jaki sposób przeprowadzić rejestrację

przez | 10 lipca 2021
Nasze prawa autorskie w Internecie oraz nie tylko mogą chronić znaki towarowe. Nadawane są, jeśli jedynie wystąpimy z właściwym wnioskiem o rejestrację. W jaki sposób trzeba ją przeprowadzić?
Najpierw musimy wybrać znak, którym chcemy określać nasze towary albo usługi. Znak może mieć zarówno formę grafiki, a także utworu czy określonego kształtu, jaki nie będzie mógł być wykorzystywany przez inne zakłady lub firmy.

Prawo patentowe

Autor: Archives New Zealand
Źródło: http://www.flickr.com
Znak zawsze przypisany jest do rzeczy lub do wskazanego przez nas działania, więc należy to szczegółowo ustalić w składanym przez nas podaniu, by dostać radcy (zobacz rzecznicy patentowi warszawa). Należy również gruntownie rozważyć hipotetyczne użycie znaku w dalszych latach, gdyż nie ma sposobności dopisania towarów do znaku, jaki już został zarejestrowany. Więcej na .

Podanie musimy złożyć we właściwym urzędzie. Robimy to samemu bądź z pomocą pełnomocnika, którym jest tak zwany rzecznik patentowy. Jeśli wybierzemy jego usługi, będziemy pewni umiejętnie przygotowanego wniosku, a przy tym zostanie on z miejsca oceniony fachowym okiem, jakie ma szanse na zarejestrowanie. Wraz ze składaniem wniosku należy uregulować należytą opłatę. Rolą Urzędu Patentowego jest skontrolowanie czy nasz znak może dostać patent oraz prowadzi w związku z tymradca (zobacz rzecznicy patentowi wrocław)eksowe badania. Precyzyjnie sprawdza czy były dopełnione wszystkie formalności, a następnie przegląda wykaz towarów, które zostały wpisane na listę.

Niekiedy może się okazać, iż konkretne pozycje trzeba będzie przenieść w inne miejsce, gdyż zostaną inaczej sklasyfikowane przez Urząd. Kontrolowana jest również tak zwana zdolność rejestracyjna znaku, tzn. Urząd ocenia między innymi czy znak nadaje się do obrotu konkretnymi towarami oraz czy nie narusza niczyich praw czy dobrych obyczajów.

Jeśli nie pojawią się żadne zastrzeżenia, Urząd udziela pozwolenia na opatentowanie znaku, pod warunkiem, iż zostanie uiszczona opłata rejestracyjna i opłata za publikację. Czas czekania na decyzję urzędu to nawet szesnaście miesięcy. Teraz już wiesz, jak zarejestrować znak towarowy. Możesz zrobić to jak najszybciej, aby nie okazało się, iż ktoś już Cię ubiegł oraz będziesz zmuszony myśleć nad nowym oznakowaniem swoich produktów lub usług.