Badania rynku łatwe i skuteczne jak nigdy wcześniej

przez | 11 października 2021
Dzisiejszy konkurencyjny rynek powoduje, że w dalszej perspektywie czasu utrzymają się na nim tylko firmy świadome oczekiwań i potrzeb obecnych oraz potencjalnych klientów. Najlepszym sposobem na odkrycie tych potrzeb są wszelkiego rodzaju badania rynku. Wśród najczęściej wykonywanych trzeba wymienić między innymi badania: satysfakcji klientów, rozpoznawalności marki, wyników szkoleń, użyteczności stron internetowych.

Ankiety przez internet

Autor: U.S. Department of Agriculture
Źródło: http://www.flickr.com

Jednym z najpopularniejszych narzędzi służących do poznania zdania klientów jest ankieta. Jest ona znanym od wielu lat narzędziem, które polega na tym że badany otrzymuje do wypełnienia kwestionariusz z pytaniami półotwartymi, otwartymi lub ( procesowanie faktur ) zamkniętymi. Rozróżniamy wiele rodzajów ankiet np. telefoniczne, pocztowe, czy ankiety on-line .

W czasach coraz powszechniejszego dostępu do sieci coraz większą popularność uzyskują narzędzia, które umożliwiają zbieranie danych online. Takie podejście do tematu niesie za sobą wiele benefitów niedostępnych w tradycyjnych metodach badania (poznaj więcej) opinii.

Nowoczesne badania opinii

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Po pierwsze, niższe koszty. Zmniejsza się ilość wydatków dotyczących obsługi badanych respondentów. W tym samym momencie skraca się czas potrzebny do zgromadzenia odpowiedzi. Dzięki temu mamy bieżący dostęp do aktualnych wyników, które cały czas spływają do systemu. Poprawia się jakość ankiet oraz rośnie ich ilość.

Dzieje się tak ponieważ ankietowani wypełniają je za pomocą internetu w najlepszym dla siebie miejscu, gdy sami posiadają na to czas i ochotę, a nie wtedy gdy zagadnie je ankieter. Ułatwia to wykonanie badań na tematy uznawane przez badanych za wstydliwe. Na potrzeby wykonywania ankiet używa się też w coraz większym zakresie telefonów komórkowych.

Ankiety online to również znaczne ułatwienie pracy przy analizie zebranych wyników. System pozwala na szybkie generowanie raportów, które można analizować z użyciem wielu instrumentów np. tabel. Dzięki temu łatwiej zauważyć, skomplikowane często, powiązania między poszczególnymi danymi.