Badania gruntów jako najważniejsza czynność w scharakteryzowaniu podłoża

przez | 10 lipca 2021
Dodawanie specyfikacji geotechnicznej do wniosku o przyzwolenie na budowę nie jest obowiązkowe. Jakkolwiek w interesie posiadacza pola leży to, aby budynek był postawiony na stabilnym podkładzie. Piwnic nie warto budować, jak woda gruntowa znajduje się bardzo wysoko, bo byłoby to uciążliwe technicznie i drogie. Jeśli natomiast ze względu na nieprzepuszczalne podłoże na powierzchni parceli nagminnie stoi woda, wskazane jest pomyśleć o sprawnym odwodnieniu.

Badanie gruntu

Autor: Soil Science
Źródło: http://www.flickr.com
Badania gruntów to definiowanie cech geotechnicznych podłoża – www. Geotechnika używa mnóstwo metod, dzięki jakim sprawdza podkład. Badania gruntu są najważniejszą czynnością w wyznaczeniu, czy dana ziemia nadaje się pod zabudowę. Żeby sprawdzić warunki gruntowe, trzeba zwrócić się o pomoc do wyspecjalizowanej jednostki geotechnicznej, jaka na bazie kilku odwiertów scharakteryzuje warstwy i typy podkładu, również pułap wód gruntowych.

Badania gruntów są w najwyższym stopniu wiarygodne, kiedy można wskazać usytuowanie i kontur prawdopodobnego budynku, bo wtenczas geotechnik wie, w jakich pozycjach zrealizować odwierty – odwierty dolne źródło. Jeżeli działka jest bardzo rozległa i nie wiadomo w dalszym ciągu, gdzie stanie budynek, trzeba przeprowadzić więcej odwiertów, a więc wartość badań wzrośnie.

Może Cię również zainteresować –

Mimo to, powinno się je zrobić, aby uprościć sobie podjęcie decyzji, bo badania zdołają pokazać, w jakim terenie fundamentowanie budynku okaże się najprostsze, a gdzie będzie ciężkie, a przez to droższe. Z reguły odwierty – odwierty pod pompy ciepła wrocław umieszcza się w rogach budynku i ewentualnie na przecięciu przekątnych.

Badania gruntu, w jakich użytkuje się sondowanie cpt to jedne z dzisiejszych postępowań zarówno w Polsce jak i na świecie. Usługi geotechniczne pozwolą na skrupulatną ocenę danego terenu prędko i sprawnie.

Zasadniczym obszarem sondowania jest badanie środowiska gruntowego dla celów projektowania i wykonawstwa posadowienia budowli, konstrukcji ziemnych, podziemnych i powierzchni drogowych. Na bazie zdobytych parametrów sondowania, przy użyciu specjalistycznego programu jest możliwość określić rodzaj podłoża i strukturę geologiczną podłoża, ustalić stopień zagęszczenia gruntów sypkich.