Adwokat czy radca prawny? Różnice w obu profesjach

przez | 5 października 2021
Zdarza się, że trapi nas pewien problem prawny i nie wiemy do kogo się zwrócić o pomoc. Do adwokata czy też radcy prawnego? Czym różnią się od siebie te dwie profesje? Powinniśmy zgłębić tę wiedzę, wówczas zaoszczędzimy czas, pieniądze i nerwy.

Zawód adwokata opiera się na świadczeniu pomocy prawnej czyli:* udzielaniu porad prawnych,* przygotowywaniu opinii prawnych,* opracowywaniu projektów aktów prawnych,* reprezentowaniu nas przed sądami i urzędami.

Z podaniem różnic między zawodem adwokata, większość z nas ma ”zagwozdkę” albowiem w ciągu minionych lat dało się zauważyć tendencję do zacierania różnic między dwiema profesjami.

Masz chęć uzyskać świeże informacje na określony temat? To obejrzyj www (https://www.google.pl/maps/place/Kancelaria+Prawna+Jerzy+Chojka/@51.1052222,17.0245327,15z/data=%214m5%213m4%211s0x0:0x564a4fd1ea6910af%218m2%213d51.1052222%214d17.0245327), na pewno da Ci mnóstwo pozytywnych wrażeń oraz na długi czas zostanie w Twojej głowie.

Na ogół bywa niesłusznie postrzegany jako doradca prawny, nie mający udziału w bezpośrednich sprawach. Obecnie uprawnienia radców i adwokatów w zasadzie niczym się nie różnią i radca może nas reprezentować w sprawach cywilnych, rodzinnych i administracyjnych. Praca radcy prawnego polega głównie na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych a także projektów akt prawnych.

Książki prawnicze

Autor: Brian Holland
Źródło: http://www.flickr.com

Jednak w przypadku sądów, sprawa ma się inaczej niż u adwokata (www). Radca prawny nie może występować w sądzie jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. I to jest fundamentalna różnica, jaka odróżnia te dwa zawody.

W jaki sposób znaleźć najlepszą kancelaria prawna? Co najważniejsze, potrzebujemy informacji. W podobny sposób jak z lekarzem specjalistą.

Jak sądzisz? Czy informacje na omawiany temat są fascynujące? Jeżeli tak, to przejrzyj tekst (https://assistly.pl/wirtualna-asystentka), a odnajdziesz tam dużo fenomenalnych wiadomości, które przyciągną Twą uwagę.

Popytajmy rodziny, przyjaciół, znajomych. Może kojarzą kogoś zaufanego, kogo mogą nam zdecydowanie polecić. Kuzyni i wujkowie nie zawsze mimo wszystko orientują się w naszych problemach, zwłaszcza dotyczących interesów.
W obecnych czasach nie da się pominąć internetu. Każda szanująca się kancelaria posiada stronę internetową, gdzie możemy poznać jej specjalizację i zakres usług (tu). Poszukiwania musimy zacząć od wybrania interesującej nas kancelarii, a dopiero wówczas powinien wzbudzić nasze zainteresowanie radca prawny. Godne uwagi są przede wszystkim kancelarie z tradycjami, które mają już wyrobioną pozycję i dbają o swojego klienta.