1% na rzecz opp – nietrudny krok do pomocy

przez | 28 listopada 2021
Od 1 stycznia 2004 r. postaci płacące podatek dochodowy od osób fizycznych mogą w zaświadczeniu rocznym pomniejszyć go o kwotę przekazaną dla instytucji pożytku publicznego, ale nie więcej niż do wysokości 1% . Jest to wyjątkowo niewyszukany krok do pomocy organizacjom. Kto powinien tego dokonywać i w jaki sposób?

obliczenia finansowe

Autor: Ken Teegardin
Źródło: http://www.flickr.com

Od 2007 r.

Zaintrygowały Cię wątki opublikowane w tym artykule? Zapewne spodoba Ci się też dodatkowe czytanie. Nie ociągaj się zatem i przejdź do kolejnej strony.

wprowadzono dwie zmiany w sposobie przekazywania 1% podatku. Pierwsza polegała na tym, że rozszerzono wspólnotę podatników, jacy mogą przekazywać 1% dla opp. Kolejna znamionowała, że podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na rachunek wyselekcjonowanej opp. W składanym zeznaniu podkreśla organizację, którą decyduje się wesprzeć, podając jej nazwę i numer KRS, a 1% podatku przesyła kierownik urzędu skarbowego. Więcej danych: artykuł.

Pobocznie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku społecznego zdoła oddawać podatnik: podatku dochodowego od osób fizycznych, uzyskujący dochód z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych. Pełny zabieg nie jest skomplikowany, najpierw należy wyselekcjonować organizację pożytku publicznego, na rzecz której pożądamy podarować 1% podatku. Zobacz: opodatkowanie prezentów.

Musi ona mieć status opp i także nie prowadzić działalności gospodarczej polegającej na sporządzaniu dóbr tego typu jak aparaty elektroniczne, artykuły monopolowe, tytoniowe, paliwowe. W następnej kolejności należy wypełnić stosowną rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28, PIT-36, PIT- 36L, PIT-37 lub PIT – 38.

Jak uważasz? Czy ten temat jest interesujący? Jeżeli tak, to odnośnie do publikowanego zagadnienia poznaj szczegóły tu.

Piszemy nazwę organizacji pożytku publicznego, jej numer KRS i liczbę, jaką pragniemy darować na jej poczet. Wielkość nie może przekraczać 1% podatku należnego, które wynika z zeznania podatkowego.

Prócz tego podatnik może także umieścić pomocne dane, z działki jego pragnień co do rozdysponowania środków z 1% dla opp (np. konkretny cel). Urząd Skarbowy przekaże następnie całościową kwotę, którą podatnicy przeznaczyli danej organizacji, na jej konto.

kalkulator i monety

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Według danych Ministerstwa Finansów 1% dla opp na rok obowiązujący podarowało w przybliżeniu 6 milionów podatników. Morał jest z tego jeden – masa osób w polskim kraju pragnie pomagać. Nie jest to dokuczliwe, wystarczy wybrać trafną organizację i wypełnić PIT. Da się w ten sposób wspomóc pieniężnie organizacje pomagające innym.
Więcej: więcej o podatku leśnym na